ZŠ a MŠ Hutisko-Solanec

Hutisko 605
756 62 Hutisko-Solanec
571 644 262 - kancelář školy
571 644 047 - ředitelka školy
721 912 331 - vedoucí MŠ
571 644 362 - vedoucí jídelny
607 545 610 - vedoucí jídelny

info@zshutisko.org; jidelna@zshutisko.org

PROSINEC V MŠ – ČAS ADVENTU

05.01.2014 19:20

Mikulášská nadílka

Slovo „advent“ pochází z latinského adventus a znamená „příchod“. Příchod čeho nebo koho? To už záleží na nás. . . my v MŠ jsme se těšili moc a moc. Dětské těšení je přece jen nejhezčí. A tak jsme se těšili, tradičně, na Mikuláše. Vyzdobili jsme třídu, stříhali, lepili, kreslili a malovali – mohli jsme tedy ve středu 4. 12. přivítat divadlo Maringotka s „nebesko – pekelnou“ návštěvou. Mikulášská nadílka proběhla v klidu a pohodě. Úsměv anděla vystřídalo řádění čertíka, který uměl dělat legraci, ale strašení mu moc nešlo. Nepomohl ani sv. Mikuláš, a tak druhý den přišli na naše „zlobílky“ v MŠ čerti opravdoví. A to už bylo vážné. Děti slibovaly a slibovaly, že se už „zlobit“ nebude! Snažme se tedy tomu uvěřit.

 

Vánoční pečení

V pátek 6.12. se děti 2.třídy proměnily v malé cukráře a pekly v MŠ vánoční perníčky. A po zlobení nebylo ani památky. Děti s obrovskou chutí válely, vykrajovaly, potíraly a dávaly na plech. Naše p. kuchařka nám potom vánoční dobrotu upekla a společně jsme ochutnali – perníčky byly báječné.

Také děti 1.třídy chtěly pro maminky na besídku připravit překvapení a pustily se 11.12. do pečení „husarských koláčků“. Při práci s těstem si procvičily válení a koulení, na každém koláčku vytvořily důlek a po upečení ozdobily marmeládou. Pak už zbývalo jen ochutnat a uložit do chladna. Chutnaly znamenitě - rozplývaly se na jazyku. Maminky se mají na co těšit!

 

Vánoční besídky

V týdnu po druhé adventní neděli jsme si v obou třídách nazdobili vánoční stromečky, abychom tak byli připraveni na „vánoční besídky“. Ty byly v pondělí 16. 12. u „maláčků“ a v úterý 17. 12. u „předškoláčků“. V tyto dny jsme se vždy dopoledne sešli u vánočně prostřené tabule plné cukroví, ovoce, ale i vánočních dekorací a hlavně úsměvů a dobré nálady. Potom nastalo to nejdůležitější – rozbalování dárečků od „Ježíška“. A byla jich opravdu velká hromada. Vzpomněli jsme i tradiční vánoční zvyky, pohráli jsme si a zakoledovali, abychom tak naladili hlásky na odpoledne, kdy přišli za dětmi ti nejbližší z rodiny. Děti svým vystoupením dojaly i potěšily všechny přítomné. Za zvuku koled, vůně cukroví a jehličí jsme se tak rozloučili a popřáli si „šťastné a veselé Vánoce“.

 

Koncert v kostele

Úplný závěr tohoto krásného adventního času patřil návštěvě „vánočního koncertu“, v pátek 20. 12., v kostele v Hutisku-Sol. Koledy,básně a vánoční písně nám ještě dlouho zněly v duši a nádherně tak zakončily sváteční čas v MŠ.

 

                                                                                                    G. Prášilová