ZŠ a MŠ Hutisko-Solanec

Hutisko 605
756 62 Hutisko-Solanec
571 644 262 - kancelář školy
571 644 047 - ředitelka školy
721 912 331 - vedoucí MŠ
571 644 362 - vedoucí jídelny
607 545 610 - vedoucí jídelny

info@zshutisko.org; jidelna@zshutisko.org

Osmička a devítka na vědeckém festivalu

04.12.2019 00:00

ISŠ – COP aneb Integrovaná střední škola – Centrum odborné přípravy ve Valašském Meziříčí. Tak tam jsme se vydali ve středu 4. prosince 2019 se žáky osmé a deváté třídy. Přijel pro nás zvláštní autobus, a tak jsme to měli se vším pohodlím. Po příchodu ke škole nám bylo jasné, že tu zdaleka nebudeme sami. Vestibul střední školy se hemžil chlapci a děvčaty stejného věku. Všichni byli rozděleni na skupin asi po deseti a každou si převzal některý ze studentů školy. Pak už jsme pospíchali ke školní aule, kde jsme v její přední části uviděli tři mladé muže v bílých pláštích. Brzy jsme pochopili, že to jsou chemici. Ti si pro „diváky“ připravili několik atraktivních pokusů. Například výrobu zmrzliny pomocí tekutého dusíku, vytváření různobarevných plamenů způsobených roztoky různých kovů nebo ochutnávka kukuřičných křupek, které byly předtím zality tekutým dusíkem. Až hrůzostrašně vypadalo, když přežvykujícím žákům vycházel z úst i nosu kouř. Zakončení chemického představení byl doslova bombastický. Po vyklizení předních řad učebny nalil jeden z chemiků do plastové lahve tekutý dusík a položil ji do vody. Po několika sekundách se ozvala rána jako od granátu!
Se zalehlýma ušima jsme se už ve vytvořených skupinkách vydali na prohlídku školy. Viděli jsme různé elektrodílny, práci CNC fréz a v chemické laboratoři například výrobu bioplastu a různé pokusy ve speciální digestoři. Zaujal nás skener za milion korun, který se používá na výrobu předmětů složitějších tvarů.
Závěr exkurze byl velmi příjemný. Průvodci nás zavedli do chodby, kde studenti gastro oborů předváděli své umění. A hlavně – jejich výrobky jsme mohli ochutnat. Přitom rychle vyplnit dotazník s otázkami k průběhu Vědeckého festivalu a prohlídky školy. Pak už jsme se rozloučili a pospíchali k přistavenému autobusu, který nás dovezl zpátky k naší škole.

Mgr.  Dana Chasáková