ZŠ a MŠ Hutisko-Solanec

Hutisko 605
756 62 Hutisko-Solanec
571 644 262 - kancelář školy
571 644 047 - ředitelka školy
721 912 331 - vedoucí MŠ
571 644 362 - vedoucí jídelny
607 545 610 - vedoucí jídelny

info@zshutisko.org; jidelna@zshutisko.org

Listopad v MŠ

04.01.2020 19:21
Pohyb od A do Z

Ve středu 13.11. nás v rámci akce „Správný pohyb od A do Z“ navštívila paní MVDr. Zuzana Neřádová, která se již delší dobu zabývá pohybovým aparátem. Tomuto setkání předcházelo teoretické školení. Dětem v dnešní době totiž ubývá svalová hmota z nedostatku pohybu a nemají správné držení těla. Naše děti předvedly praktickou ukázku ranního cvičení a paní lektorka nám poradila, které cviky je dobré zařazovat a kterým se naopak vyhnout. Po Novém roce nás paní MVDr. Neřádová navštíví znovu, bude se věnovat konkrétním dětem a konzultovat způsob cvičení přímo s jejich rodiči.

Jak se cvičí štěňátka 

V září nastoupily do naší školky nové děti, které se ještě neseznámily s našimi kamarády – asistenčními psy, labradorským retrívrem Benžim a jeho dcerou Elzou. Proto jsme je znovu pozvali na návštěvu. Nestačili jsme se divit, jak za několik měsíců od našeho posledního setkání Elza vyrostla a stala se z ní už psí slečna. Skoro jsme ji nerozeznali od tatínka Benžiho. Jejich trenérka, paní Pavlína Dujková nám ukázala fotografie a připomněli jsme si dobu, kdy byla Elza ještě štěňátko. Dále nás seznámila s různými předměty, které si musela pro pejsky pořídit, např. vodítka různých velikostí, misky, hřeben, košík, prostředky proti klíšťatům a blechám, zubní pastu a kartáček, šampon pro psy a oblečky na zimu. Aby pejskové nezaháleli, předvedli nám praktické ukázky výcviku asistenčních psů, např. podávání předmětů nebo sundávání rukavic nemocným lidem. Na závěr jsme si zahráli zábavnou hru v družstvech „Na mumie“ a pejskové pomáhali v roli rozhodčích. 

Představení divadélka - „Knihadýlka“ 

V úterý 19.11. do naší školky přijela paní Irena Fenyklová se svým „Knihadýlkem.“ Představila nám knihy o přírodě a tajemných lesních bytostech - Tukoni, Medvěd, Zubr a Jedlička, které byly velmi hezky výtvarně zpracovány. S pomocí nápaditých, vlastnoručně vyrobených kulis a maňásků nás příjemným a klidným hereckým projevem seznámila s příběhy s podzimní a zimní tématikou: Jak Tukoni zachránili strom, Jak si zubr hledal hnízdo, Jak medvěd nechtěl spát a Jak se jedlička narodila. Moderní pohádky byly proloženy ústřední uklidňující melodií a zvukem léčivých hudebních nástrojů, např. zvonkohrou koshi. Děti tento způsob práce velmi zaujal a proto doufáme, že se k nám paní Fenyklová někdy opět vrátí. 

Pečení muffinů 

Protože se našim dětem velmi zalíbilo pečení jakéhokoliv druhu, připravila pro předškoláky v úterý 26.11. paní učitelka Renáta Mikulenková pod odborným dozorem paní kuchařky Miluše Bolckové pečení muffinů s nutelou. Děti si vyzkoušely přípravu těsta, náplně, postup práce nebo plnění do formiček. Jako vždy nám všem výsledek moc chutnal a už se těšíme na pečení cukroví. 

Divadlo „O malé čarodějnici“ 

Ve středu 27.11. nás navštívili členové divadla Bonbon s pohádkou „O malé čarodějnici.“ Ovšem nebyla to čarodějnice zlá, ale naopak velmi hodná. V milé pohádce hledala za pomoci dětí čarodějku Lásku, aby jim pomohla zachránit les. Děti během představení musely plnit různé úkoly, čarovat a zapojit se do děje. Proto nakonec samozřejmě všechno dobře dopadlo a les byl opět v pořádku.

Vánoční jarmark 

Aby nám čekání na Mikuláše lépe ubíhalo, navštívili jsme ve čtvrtek 28.11. společně s paní učitelkami tradiční Vánoční jarmark ve vestibulu školy. Jeho přípravu jsme se zájmem sledovali vždy při procházení kolem. Z výrobků jsme byli nadšeni, každému se zalíbilo něco jiného. Jednou budeme možná také tak šikovní jako velcí školáci a něco vlastnoručně vyrobíme a prodáme. Nakonec nám paní učitelky koupily nějaké dobroty na ochutnání, takže zážitek byl dokonalý. 

Vycházka ke krmelci s myslivcem 

Protože velmi rádi spolupracujeme s panem Josefem Skalíkem, od kterého se vždy dozvíme něco zajímavého o lese a o přírodě, vyrazili jsme společně s ním na Posklu ke krmelci. Nedávno byl totiž krmelec, ke kterému jsme chodívali zbořen a pan Skalík nám slíbil, že na stejné místo vyrobí pro zvířátka aspoň krmítko. Blíží se totiž zima a pan Skalík nám předvedl nové zastřešené korýtko pro zvířátka a seznámil nás s jeho výrobou. Společnými silami jsme jej naplnili vlastnoručně přinesenými dobrotami a pan Skalík nám vyprávěl, jak se v zimě myslivci o zvířátka v lese starají. Přijdeme se podívat, jestli jim naše dobroty chutnaly a přejeme jim, ať ve zdraví zimu přečkají.