ZŠ a MŠ Hutisko-Solanec

Hutisko 605
756 62 Hutisko-Solanec
571 644 262 - kancelář školy
571 644 047 - ředitelka školy
721 912 331 - vedoucí MŠ
571 644 362 - vedoucí jídelny
607 545 610 - vedoucí jídelny

info@zshutisko.org; jidelna@zshutisko.org

Festival Jeden svět

16.04.2018 16:58

Už dvacet let je v České republice pořádán festival dokumentárních filmů Jeden svět. Od prvního ročníku ho připravuje společnost Člověk v tísni. Název festivalu /Jeden svět/ naznačuje, jaká témata nejčastěji promítané dokumenty přinášejí. Žijeme na jedné planetě, ale mají všichni zde žijící lidé stejná práva? I ve 21. století je ještě mnoho míst na Zemi, kde jsou lidská práva porušována nebo tam jsou válečné konflikty, při nichž jsou nejvíce zasaženi ti nejzranitelnější v každé společnosti – děti a staří lidé. Často zpracovávanými tématy jsou také problémy související s ničením životního prostředí nebo vztahy mezi vrstevníky, mezigenerační vztahy nebo problémy různých závislostí.

Rožnov pod Radhoštěm je jedním ze 36 měst, kde kromě Prahy probíhá promítání dokumentů pro dospělé. Součástí tohoto týdenního festivalu jsou Školní projekce pro I. A II. Stupeň ZŠ a SŠ.

Od pondělí 9. dubna 2018 jsme našim dětem umožnili se těchto projekcí účatnit. Konkrétně to byly děti od čtvrté po osmou třídu. Ti menší se třeba seznámili s mongolským děvčetem, které sní o tom, že bude hadí ženou a dostane se tak z chudého prostředí, kde vyrůstá. Je kvůli tomu i ochotná absolvovat bolestivé tréninky. Některé starší žáky zaujal citlivý příběh malé španělské dívky, která jede se svým otcem a devadesátiletým dědečkem na zvláštní výlet. Dědeček před mnoha lety vysadil velký borovicový háj a teď se společně se svými blízkými do něj vrací. Prohlíží si pečlivě každý strom a až potom malá Vera pochopí, že si vybírá místo, kde chce být po své smrti pochovaný.

Teď už jen doufejme, že témata dokumentů, které žáci zhlédli, je přimějí k zamyšlení. Třeba si budou více všímat lidí a věcí kolem sebe. Nemusím být hrdinou nějakého dokumentu. Ale udělat něco malého pro lidi kolem sebe, pro místo, kde žiji, mohu každý den.

 

Mgr. Dana Chasáková