ZŠ a MŠ Hutisko-Solanec

Hutisko 605
756 62 Hutisko-Solanec
571 644 262 - kancelář školy
571 644 047 - ředitelka školy
721 912 331 - vedoucí MŠ
571 644 362 - vedoucí jídelny
607 545 610 - vedoucí jídelny

info@zshutisko.org; jidelna@zshutisko.org

FESTIVAL JEDEN SVĚT

28.04.2017 08:23

„Jeden svět“, to je název festivalu dokumentárních filmů. Slovní spojení jeden svět vyjadřuje umění a schopnost spolupráce lidí v různých oblastech světa.Součástí tohoto festivalu, který probíhá každoročně v tuto dobu, je projekce pro školy. Město Rožnov pod Radhoštěm je jedním z dvaatřiceti měst v republice, která byla vybrána, aby zde tento festival probíhal. Naše škola se už několikrát takového promítání zúčastnila. Rozhodli jsme se tak i letos. Témata se zdála být zajímavá, a tak jsme se rozdělili na tři skupiny: 4. a 5. třída, 6. a 7. třída, 8. s 9. třídou. V pondělí, úterý a ve čtvrtek v týdnu od 27. března 2017 jsme se zvláštními autobusy přepravili do rožnovského kina. Ti starší zhlédli asi hodinový dokument na téma dnes velmi aktuální – nová média a vztah mladých lidí k těmto médiím. Tady jsme sledovali příběh dvanáctiletého chlapce – youtubera, který této aktivitě věnuje svůj veškerý volný čas /z našeho pohledu i přesčas – pracuje i dlouho do noci/. „Ve vzduchu“ zůstávala otázka: Je to tak dobře? Je to správné? Na to si zřejmě musí odpovědět jeho rodiče.

Stejně tak třináctiletý Oskar. Jeho otec se vrátí večer z práce a neví, jestli je syn doma, nebo ne. Oskar je totiž zavřený v pokoji a hraje počítačové hry. A zase na nás dotírá otázka: Kolik takových dětí je kolem nás? Jak je možné, že může tak dlouho hrát?

Odstrašující byl i příběh Nikoly. Ta v patnácti letech naletěla klukovi, který na sociálních sítích zneužil více než padesát dívek. Po zhlédnutí tohoto filmu jsme se zase zamysleli: Proč se z těch padesáti děvčat našlo jen jediné, které šlo za svou maminkou, řeklo jí to, a tak mohl být tento viník

dopaden?

Trochu jiného charakteru byly tři dokumenty, které viděli mladší žáci ze 4. a 5. ročníku. Dokument

„Kimaru a kuřata“ nás zavedl do afrického Nairobi. Tam žije desetiletý Kimaru, který chce být leteckým inženýrem, ale nemá peníze na školu. Proto se rozhodne vydělat si na ni prodejem vajec.

Začne proto chovat kuřata.

Velmi dojemné byly „Darované housle“. V tomto filmu dnes už starý muž z Polska vzpomíná na dobu, kdy byl se svým otcem na počátku války deportován do pracovního tábora na Sibiř. Po šesti letech se vrátil a naučil se hrát na housle. Pak rodina odjela do USA. Dnes už na housle nemůže hrát, a tak se rozhodl je věnovat talentované desetileté Brianně.

V České republice se odehrává „Bětka a chytré hlavičky“. Bětka má dvanáct let, žije na venkově, kde také jezdí na koni. Se svou sestřenicí Eliškou pomáhají svému autistickému spolužákovi. Neobvyklá je jejich pomoc osamělým starým lidem v domově důchodců. Každé úterý pro ně chystají Klub chytrých hlaviček – odpoledne her, divadelních představení, do kterých seniory aktivně zapojují.

Během tohoto týdne se před námi otevřelo několik zajímavých a současně ožehavých témat. Znovu jsme se utvrdili v tom, že je třeba o nich s dětmi mluvit, vysvětlovat. A to nejen ve škole.

 

                                                                                                                                 Dana Chasáková