ZŠ a MŠ Hutisko-Solanec

Hutisko 605
756 62 Hutisko-Solanec
571 644 262 - kancelář školy
571 644 047 - ředitelka školy
721 912 331 - vedoucí MŠ
571 644 362 - vedoucí jídelny
607 545 610 - vedoucí jídelny

info@zshutisko.org; jidelna@zshutisko.org

Žákovské práce k postřehům z exkurze pro 8. a 9. třídu v rámci předmětu - volba povolání

12.10.2012 14:08

EXKURZE  VE  FIRMĚ  JANEK - Jirka Skalík

Ve středu 3.10.2012 jsme se s 8. a 9. třídou zúčastnili exkurze do firmy Janek  .

Ze školy jsme vyšli 11:30 na autobusovou zastávku .Chvíli jsme čekali než přijel autobus, pak jsme nastoupili a vyrazili do Rožnova pod Radhoštěm .Vystoupili  jsme na autobusovém nádraží, vyrazili jsme pěšky .Šli jsme kolem Tesly a až jsme přišli před  novou renovovanou budovou.Pak jsme vešli dovnitř a tam nás přivítala nějaká paní.

S paní jsme se přivítali,a pak jsme se přemístili do místnosti , kde vyráběli gastronomické obleky.Potom jsem se přemístili do místnosti, kde stříhali objednané návrhy.

Tam nám ukázala jedna paní, čím se to stříhá, kreslí a podle čeho se to dělá .Paní průvodkyně nás pak přemístila tam, kde se vyšívala loga na přání zákazníků.                                  

Poté jsme se přemístili všichni do velké místnosti, kde pracovaly ženy .Tam jsme viděli  názorné ukázky, jak se tato práce vykonává.Zjistili jsme, že je docela náročná.Paní ředitelka nám všem řekla, že se máme učit, abychom se všichni dostali na tu školu,  jakou chceme .Jak  jsme si všechno prošli a prohlídli tak jsme se rozloučili s paní průvodkyní a vydali jsme domů.

 

FIRMA JANEK - Stanislav Zoufalý

Dne 3.10.2012 se devátá a osmá třída zúčastnily exkurze do firmy Janek.

Po čtvrté vyučovací hodině jsme šli na autobusovou zastávku v Hutisku-Solanci ,kde jsme v 11:40 vyjížděli na autobusové nádraží v Rožnově.

Vydali jsme se směrem na krytý bazén, protože se firma Janek nachází pod bazénem vedle Albertu. Když jsme tam přišli, tak paní průvodkyně nás  pozvala dál a řekla nějaké informace o firmě, co tam šijí, kde dovážejí své zboží. Po tom co jsme byli seznámeni s firmou, jsme viděli dílny, kde střihají a řežou látky, vyšívají ornamenty.

Šijí se tu hlavně košile a jiné výrobky, které se pečlivě zkontrolují a jdou na vývoz nebo prodej na objednávku. Po prohlídce jsme šli do Rožnova, kde jsme měli rozchod a pak sraz na zastávce. Počkali jsme na autobus a jeli jsme na Hutisko.

Byli jsme rádi, že jsme se něco dozvěděli.

 

  EXKURZE  JANEK - Martin Dorotík

Ve středu 3.10 jsme se v 11:40 vydali autobusem společně s osmou třídou do Rožnova pod Radhoštěm, vystoupili jsme na nádraží a pak jsme se pěšky vydali do firmy Janek , která sídlí kousek od krytého bazénu.
       Ve firmě nás uvítala sympatická paní ,,Maruška“. Na začátek nám povyprávěla obecně o firmě Janek, například že  95% výroby jsou košile a zbytek ubrusy , kuchařské obleky, ponožky a pánské spodní prádlo. Pak jsme prošli celou firmu. Byli jsme v kanceláři, kde se přijímají objednávky , pak jsme byli v tiskárně, kde se tisknou předlohy pro rukávy, střihy atd. Potom jsme se podívali do stříhárny, kde paní stříhaly s těch papírových předloh, následně jsme se vydali do dílny, kde se strojně vyšívaly : loga firem , iniciály a výšivky na límce. A jako poslední jsme šli do největší dílny, kde zhruba pracovalo 25 žen, které šily, žehlily, vyšívaly, balily, kontrolovaly a prováděly další závěrečné práce.  V závěru jsme paní ,,Marušce“ kladli  otázky a ona nám odpovídala: např. že se denně vyrobí  okolo 130 košil , pracuje tam asi 80 žen a jen 5 mužů. Nakonec jsme se rozloučili, šli jsme na město, kde jsme měli chvíli rozchod a 14:20 jsme jeli zpět na Hutisko. Exkurze se mi velice líbila, ale pracovat bych tam nechtěl.